Nauka języków obcych – jak uczyć się przez Internet?

Znajomość języków obcych jest niezwykle ceniona na rynku pracy, zwłaszcza jeśli wykraczamy z tą znajomością poza angielski, z którym na poziomie komunikatywnym radzi sobie bez problemu zdecydowana większość Polaków. Radzi sobie, ponieważ nauka jest na wyciągnięcie ręki, a na poziomie szkolnym jest wręcz na siłę wkładana w ich głowy. Z innymi językami obcymi nie jest już tak łatwo, ponieważ w szkole drugi język obcy uczniowie traktują zazwyczaj po macoszemu, a nauka czegoś nowego samodzielnie wymaga sporego poświęcenia w postaci konieczności wykrzesania w sobie odpowiedniej samodyscypliny i po prostu okazania inicjatywy, co pod naporem codziennych trosk i obowiązków bywa zadaniem skrajnie karkołomnym, ale na szczęście nie niemożliwym. Warto też zaznaczyć, że ludzie, którzy boją się rozpoczęcia nauki nowego języka obcego, boją się tak naprawdę ewentualnego poczucia pewnego przytłoczenia, ponieważ oto staje przed nimi wyzwanie nauczenia się mówić dokładnie tak, jak ludzie za granicą naszego kraju porozumiewają się od lat i nie sprawia im to żadnego problemu. Jest to bardzo deprymujące podejście, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy zadbać o skrupulatne przygotowanie się pod względem psychicznym i wystarczające zaakcentowanie faktu, że nauka języka obcego nie musi być ani czasochłonna, ani nieprzyjemna.

Perspektywa uzyskania czegokolwiek za darmo wywołuje u większości z nas uzasadnioną sceptyczność. Niejednokrotnie jesteśmy bowiem atakowani wiadomościami w stylu „wygrałeś telefon premium, wpisz adres e-mail, by odebrać nagrodę”. Większość z nas wyczuwa szwindel na kilometr, część musi się przekonać na własnym doświadczeniu, ale właśnie przez takie bezczelne próby internetowych oszustów wykształca się w nas świadomość, że w internecie bardzo ciężko o wartościowe rzeczy, które możemy dostać za darmo. Podobnie sprawa ma się z wizją otrzymania całkowicie darmowego kursu języka obcego w sieci, bo przecież jakim cudem ktoś miałby poświęcić czas na opracowanie profesjonalnego kursu, na którym nie zarobi prawdopodobnie ani grosza? Zrobiłby przecież lepiej, otwierając chociażby prywatne korepetycje. To szczęśliwie nie jest jedyny sposób zarobkowania poprzez udostępnianie innym swojej wiedzy. Część osób oferujących kursy czerpie zyski z reklam, część prosi o uiszczanie symbolicznego abonamentu, a te najbardziej profesjonalne kursy są inicjatywą poboczną znanych i prestiżowych instytucji, takich jak chociażby BBC, które oferuje na swojej stronie aż czterdzieści darmowych kursów języków obcych.
Jeśli więc chcemy rozpocząć naukę języka obcego, należy się zaopatrzyć niekoniecznie w pieniądze, lecz w pierwszej kolejności w ogromną dozę samozaparcia i chęci do rozwoju osobistego. Samodzielna nauka języka potrafi być zarówno wspaniałą przygodą, jak i prawdziwie traumatycznym doświadczeniem, jeśli nie nauczymy się dobrze organizować i rozkładać nauki. Zdecydowanie warto jest jednak przynajmniej spróbować pokonać stojące na naszej drodze przeszkody, ponieważ znajomość języka obcego jest zarówno wielką satysfakcją, jak i ogromnym atutem na rynku pracy.