Jak nauczyć się języka angielskiego z filmów?

Język angielski to w dzisiejszych czasach codzienność każdego z nas. Umożliwia nam komunikację ze znajomymi z różnych części świata, a często jest gwarantem zdobycia dobrej pracy. Nauka języka angielskiego to zatem konieczność, bez której obecnie trudno funkcjonować. Jeżeli nadal zastanawiasz się jak dobrze nauczyć się języka, zacznij oglądać filmy bez napisów!

Korzyści płynące z oglądania filmów bez napisów

Według specjalistów i filologów, nauka języka angielskiego za pomocą filmów to jedno z najlepszych rozwiązań. Metoda ta pozwala uczyć się słów, a nawet wyłapywać całe zdania wpasowane w konkretne sytuacje. Każdy z nas zna kilka popularnych zwrotów z języka angielskiego, których nigdy się nie uczył, a używa ich na co dzień. Jedynym z najpopularniejszych cytowanych sformułowań jest pytanie „You talkin’ to me?”. Cytat pochodzi z filmu „Taksówkarz”. Tekst został wypowiedziany przez Roberta De Niro, odgrywającego postać Travisa Bickle’a. Rzadko kto zastanawia się nad pochodzeniem tych słów, natomiast używa ich bez problemu. Znaczenie powyższego pytania („Czy mówisz do mnie?”) zna większość osób, które nigdy nie uczyły się języka angielskiego. Codzienne obcowanie i osłuchanie się z wyrażeniem sprawia, że potrafimy zrozumieć sens całego pytania, nie do końca wiedząc, co oznaczają poszczególne słowa. Ponadto w filmach odtwarzane są realne dialogi, które można wykorzystać w rozmowach. Mózg człowieka o wiele lepiej przyswaja informacje przekazane poprzez rzeczywiste zdarzenia, które jest w stanie sobie wyobrazić niż fantastyczne opowiadania z książek i podręczników.

Oglądając filmy bez napisów widz skupia się na ich zrozumieniu, a także lepiej odczuwa przekaz. Człowiek najlepiej zapamiętuje wydarzenie i sytuacje, którym towarzyszyły silne emocje. Podobnie jest z filami – łatwiej jest zapamiętać wyrazy luz zdania wówczas kiedy oglądaniu towarzyszą emocje. W pamięci pozostaje scena razem z charakterystycznym fragmentem dialogu. Niestety nałożony głos lektora tłumi emocje przekazywane w filmach, natomiast napisy rozpraszają uwagę.

Nauka języka angielskiego za pomocą filmów z pewnością będzie przyjemniejsza niż standardowe lekcje języka angielskiego w szkole lub z korepetytorem. Filmy dostarcza praktycznej wiedzy o języku, dostosowania wypowiedzi do sytuacji w prawdziwym życiu.

Od czego zacząć? Kilka sposobów

Rozpoczynając przygodę z nauką angielskiego z filmów bez napisów należy unikać włączania tych z długimi dialogami. Warto zacząć od czegoś prostego, aby zbyt szybko się nie zniechęcić. Na sam początek dobre będą nawet bajki lub kreskówki, które są doskonale zobrazowane i dostosowane do odbioru wzrokowo-słuchowego. Osoby posiadające już pewien zakres słownictwa z języka angielskiego mogą zacząć od filmów przyrodniczych, w których lektorzy mówią bardzo powoli i wyraźnie. Pozwoli to na zrozumienie większości słów a nawet zdań. Pomocne może być również włączenie transkrypcji w języku angielskim, która wspomoże widza w zrozumieniu większego zakresu filmu a dodatkowo pozwoli zapamiętać pisownie wyrazów. Niezalecane są natomiast komedie, ponieważ używany w nich język do dość znacznym stopniu składa się z potocznych słów, nie wykorzystywanych w codziennych rozmowach.

Na co zwrócić uwagę – gramatyka

Należy pamiętać, że aktorzy nie zawsze używają odpowiednich struktur gramatycznych w odgrywanych scenach. Zdarza się, że poprawne formy zdań składają się ze zbyt wielu słów, podczas gdy ten sam przekaz można uzyskać przez użycie innej, nieco skróconej wersji. Zamiany struktur używa się po to, aby dialogi nie trwały za długo i nie stały się nudne. Ucząc się w ten sposób warto zatem po obejrzeniu filmu zweryfikować poprawność gramatyczną zapamiętanych zdań.

Oglądanie filmów bez napisów może okazać się dobrym sposobem na lekcje języka angielskiego w domu. Należy tylko uzbroić się w cierpliwość i nie rezygnować zbyt szybko. Rezultaty będą widoczne już po kilku miesiącach!