Modelowanie 3D w inżynierii

Współczesne inżynieria nie polega tylko i wyłącznie na tym, aby zaprojektować rzecz, która spełnia określone wymagania oraz posiada specyficzne właściwości. Wolny rynek wymaga również tego, aby produkt aby się sprzedał w jak największej ilości. Aby tak było musi on być zarówno: funkcjonalny, bezpieczny, użyteczny oraz również ładny. To czy jest ładny jest również kwestią gustu. Marketingowcy na podstawie badań, określają co spodoba się jak największej grupie ludzi, następnie te informacje trafiają do inżynierów, którzy muszą tak zaprojektować produkt, aby został on nabyty. Jednak połączenie cech wizualnych oraz właściwości mechanicznych i fizycznych, nie zawsze jest łatwe.

Jak inżynierowie pomagają sobie w projektowaniu – modelowanie komputerowe

Nawet jeżeli stworzymy fizycznie model samochodu i zaprezentujemy go na targach, to nie mamy przecież żadnej pewności, że pod zaprojektowaną karoserią zmieszczą się podzespoły, w jakie chcieli byśmy ten samochód wyposażyć. Aby móc przewidzieć wszystkie problemy jakie się z tym wiążą, stworzono narzędzia do projektowania i wizualizacji 3D. Dzięki tego typu narzędziom takim jak między nimi programy z pakietu Autodesk (w szczególności 3DS MAX), możemy z jednej strony dobrze zaprojektować dany produkt, a z drugiej strony dokonać takiej obróbki graficznej, aby można było spokojnie prezentować nasze projekty na targach oraz przed potencjalnymi kontrahentami. Narzędzia graficzne zapewniają tak wysoką jakość obróbki, że właściwie przypominają profesjonalne oprogramowanie przeznaczone stricte do grafiki komputerowej.

Jak inżynierowie wykorzystują programy do modelowania i animacji?

Modelowanie nie służy tylko i wyłącznie temu aby zaprojektować ładną bryłę. Jeśli ktoś tak właśnie myślał, to jest w sporym błędzie. Aby pokazać bardziej praktyczne oblicze modelowania, możemy znów posłużyć się przykładem projektowania samochodów. Samochody są głównie oceniane za wygląd zewnętrzny. Ale jest tak, dopóki nie zostaniemy właścicielami danego samochodu. Wówczas dominujące w ocenie jest jego wnętrze. Wnętrze powinno być zarówno funkcjonalne jak i ładne. Aby osiągnąć cel jakim jest wspomniana estetyka oraz funkcjonalność, musimy zastosować modelowanie trójwymiarowe. Wnętrze powinno zostać w pierwszej kolejności zaprojektowane zgodnie z zasadami jak największej ergonomii, a następnie na taką siatkę nakłada się warstwę „zewnętrzną”, która odpowiada za wygląd. Na ten wygląd składają się materiały z jakich jest wykonana między innymi tapicerka i kokpit oraz różnego rodzaju detale (takie jak klamki drzwi lub gałka dźwigni zmiany biegów) oraz ich kolor. Wszystko to musi ze sobą współgrać.

Gdybyśmy nie posiadali oprogramowania do modelingu 3D, dalej byli byśmy w stanie tworzyć ładne i użyteczne rzeczy. Proces powstawania takiego produktu, był by jednak o wiele dłuższy, bardziej kosztowny i bardziej skomplikowany. Dzięki programom do modelowania mamy również możliwość animacji. Animacja jest to krok naprzód. Dzięki niej możemy sprawdzić jak nasze projekty będą prezentowały się podczas normalnego użytkowania.