Jak złożyć komplet lamp szynowych – poradnik

Oświetlenie szynowe jest coraz bardziej popularne i coraz częściej decydują się na nie już nie tylko architekci, ale także prywatni inwestorzy. Pozostaje jednak pytanie, jak odpowiednio zabrać się do wyboru takiego oświetlenia. W końcu w tym przypadku każdy system tworzony jest pod daną aranżację i wymaga połączenia kilku elementów. Dzisiaj podpowiemy, jak zabrać się do przygotowania takiego systemu.

Po pierwsze, plan na oświetlenie szynowe

Decyzja na proste oświetlenie szynowe zapadła? W takim razie czas zabrać się za pomiary. Należy dokładnie zmierzyć, jakie długości szyn będą potrzebne, a następnie nanieść to na kartkę. Przygotowanie rysunku technicznego z wszystkimi wymiarami zdecydowanie ułatwi sprawę. Jeśli szyna ma mieć załamania, ma zostać zamocowana w literę „L” lub „T”, każda z linii musi zostać dokładnie zmierzona, aby później łatwo było dobrać odpowiednie akcesoria. Kolejnym punktem koniecznym na planie jest oznaczenie wyjścia instalacji. Szyna musi zostać umieszczona nad instalacją lub w jej pobliżu. Od tego, gdzie znajduje się wyjście prądu, także zależy rodzaj dobranych akcesoriów.

Po drugie, wybór zestawu bazowego

Kiedy masz już gotowy rysunek techniczny, czas przejść do wyboru zestawu montażowego. Najważniejsze są szyny. Większość producentów oferuje kilka długości szyn. Zazwyczaj jest to 5m,. 2m, 1m, zdarzają się także szyny 30cm, które mają być uzupełniniem zestawów. Warto pamiętać też o tym, że takie szyny można samodzielnie docinać, tak by pasowały do danego projektu.

Dobór szyn to jednak nie wszystko, do szyn należy dobrać także akcesoria. Na początek zaślepki na początek i koniec szyny, dodatkowo łączniki. Dwie szyny nie mogą być ze sobą bezpośrednio połączone. Wymaga to specjalnego złącza – liniowego, jeśli połączenie ma być proste, lub w kształcie litery „L”, „T”, „X” – jeśli system ma mieć inny kształt. Wybrani producenci oferują także złączki miękkie, które można wygiąć w łuk.

Kolejnym elementem koniecznym jest zasilacz, czyli element, który łączy szynę z instalacją. Właśnie tutaj, bardzo ważne jest to, w jakim miejscu wyprowadzona jest instalacja. Zasilacz może być końcowy – do montażu między szyną,  a końcową zaślepką lub środkowy – do montażu między dwoma szynami. W szczególnych przypadkach można skorzystać z zasilacza z przewodem – to opcja dla osób, które instalacje mają wyprowadzoną w pewnej odległości od szyny. Trzeba jednak być świadomym tego, że taki przewód prowadzący od zasilacza do szyny będzie widoczny.

Przy wyborze oświetlenia szynowego należy pamiętać, że nie można mieszać elementów różnych producentów. Wybierając szyny jednego producenta, konieczny jest wybór tego samego producenta przy wszystkich akcesoriach do zestawu. Elementy różnych producentów nie będą do siebie pasowały i ostatecznie montaż okaże się niemożliwy.

Warto też zwrócić uwagę czy niektóre elementy nie sprzedawane są w zestawach, na przykład szyny marki Paulmann sprzedawane są w zestawie z końcowymi zaślepkami, także tego elementu nie trzeba będzie już kupować oddzielnie.

Po trzecie, punkty światła w szynie

Na koniec najprzyjemniejsze, czyli wybór lamp do systemu szynowego. Tutaj, tak samo jak w przypadku elementów bazowych, wszystkie punkty muszą pochodzić od tego samego producenta jak tutaj. Właśnie dlatego, jeszcze przed wyborem systemu bazowego, warto przejrzeć ofertę lamp szynowych wszystkich producentów. Należy zastanowić się, które lampy będą najlepsze do danej aranżacji, które podobają Ci się najbardziej, a później do nich dobrać cały zestaw.

O czym warto pamiętać dobierając lampy szynowe? O maksymalnej mocy systemu. Każdy producent informuje o tym, jaką maksymalną moc może obsłużyć jeden zasilacz. Nie należy przekraczać tej wartości, wówczas system na pewno będzie służył bez zarzutu.

Warto pamiętać też o tym, że dzisiaj oświetlenie szynowe to nie tylko reflektory sufitowe. W sprzedaży znaleźć można także ciekawe lampy wiszące, dekoracyjne oprawki na żarówki i wiele innych ciekawych rozwiązań.