Please update your Flash Player to view content.
Hannah Arendt, „Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła” Drukuj
Centrum edukacyjne - Recenzje książek
Autor: Katarzyna Bednarczykówna   

 

„Eichmann w Jerozolimie” zdecydowanie nie jest literaturą do poduszki, ale z drugiej strony nikt tego od twórczości Arendt oczekiwać nie powinien. Książka jest relacją ze słynnej rozprawy sądowej nazistowskiego urzędnika, który złożył swój autograf pod wyrokiem śmierci dla tysięcy Żydów.
Rzecz o banalności zła – zdanie najtrafniej oddające klimat reportażu niemieckiej myślicielki pochodzenia żydowskiego. Arendt pobudza nas do rozważań na temat istoty zła, sensu, a raczej bezsensu prób zakwalifikowania i osądzenia zbrodni, których nijak sprawiedliwe osądzić się nie da.

Zło rodzi się za biurkiem, w schludnym, wygodnym gabinecie. Nie ma dla zła znaczenia, czy w pokoju siądzie sobie ktoś zły z przekonania, czy zły z przypadku – kto tam wejdzie, ten do złego rękę przyłoży. Eichmann „urodzonym” zabójcą nie był, w jego czasach zabijać było raczej wygodnie. Na papierkach stawia krzyżyki i parafki, każdym znaczkiem wysyłając do obozu zagłady kolejny transport Żydów. Satysfakcji mu to szczególnej nie przynosi, daje natomiast znaczne korzyści materialne. No i zwierzchnicy też pochwalą, a to w sumie przyjemnie jak ktoś docenia dobrze wykonaną robotę.

Książka nie jest łatwa w odbiorze. Narracja pełna nieuporządkowanych retrospekcji nie pomaga w przebrnięciu przez trudną tematykę, wymagając od czytelnika maksymalnego skupienia. Łatwo zgubić się w gęstej narracji, co i - mi nie ukrywam - wiele razy się przytrafiało. Nie mniej jest to książka niezwykle cenna, a charakterystyka zła w ujęciu Arendt – niesztampowa i, niestety, ponadczasowa. „Eichmann w Jerozolimie” odnosi się wprawdzie bezpośrednio do tragedii II wojny światowej, lecz wydaje się pasować do każdego konfliktu. Polecam każdemu, kto lubi mierzyć się z trudną, acz świetną literacko mieszanką reportażu i eseju filozoficznego.

 
brak komentarzy.

Musisz się zalogować lub zarejestrować aby komentować.
Dyskutuj o tym wątku na forum. (0 postów)
Copyright Pitwin. Wszelkie prawa zastrzezone. Designed by Designum.pl
Odsłon : 3275242